O mnie
 
Ideą tego blogu jest przedstawienie długoterminowych trendów i procesów na rynkach kapitałowym, towarowym i walutowym. Szczególny akcent jest położony na powiązania między tymi rynkami.
Najnowsze komentarze
 
2017-08-21 13:11
Monika1243 do wpisu:
Przeprowadzka
Szkoda, że się przeprowadziłeś z tego bloga, miał dobrą historię. To dzięki tobie zaczęłam[...]
 
2016-07-22 20:37
magowsicka do wpisu:
Co zrobi FED ?
ja uważam że super sposoby na dodawanie statystyk do wordpress opisany jest w tym poradniku[...]
 
2016-01-10 14:49
synonim nielogo do wpisu:
Pora na Świętego Mikołaja
jak tam zyski na opcjach call na S&P500 ze Strikem 2100 i 2200? Naprawdę trzeba być[...]


Kategorie Bloga
 
Ogólne
 
Ulubione
 
Wykres Tygodnia

wykresyGieldowe

2008-09-12 22:39
 Oceń wpis
   

Frank szwajcarski jest podstawową walutą kredytów hipotecznych w Polsce i w krajach Nowej Europy. Od momentu wstąpienia Polski do EU jego kurs zaczął systematycznie spadać z 3 zł do minumum osiągniętego miesiąc temu, wynoszącego 2 zł.

W skali logarytmicznej wykres zbliżał się do czteroletniej lini trendu i zawrócił dynamicznie nie dotykając jej.  W ramach tego trendu kurs ma obecnie dużą swobodę ruchu.


Ciekawie sytuacja wygląda na wykresie liniowym. Od połowy 2006 roku kurs porusza się w wąskim kanale. Choć kanał ten został naruszony podczas ostatnich trzech odwiedzin, naruszenie zostało zanegowane zdecydowanym ruchem. Ten wykres sugrowałby osłabianie się Franka do poziomu ok. 1.8 zł.Warto też spojrzeć na wykres krótkoterminowy, gdzie pozimy korekt i dynamicznych ruchów układają się w strukturę zniesień harmonicznych.


 

Przedstawione wykresy są troszkę "na pożegnanie". Zgodnie z ostatnią deklarają Premiera, Polska wstąpi do strefy Euro w 2011 r. Ponieważ tradycyjnie wstępuje się od stycznia, oznacza to, że najpóźniej za 4 miesiące określony zostanie urzędowy kurs docelowy euro i w ramach mechanizmu ERM II bank centralny będzie zobowiązany tego kursu bronić.
 

Tagi: CHF waluty


2008-09-11 10:25
 Oceń wpis
   

Wiosną tego roku, niemalże wszystkie gazety na świecie pisały o kryzysie żywnościowym. Ceny np. pszenicy rosły, i wydawało się że wzrostu tego nic nie zatrzyma. Wtedy pszenica kosztowała 1300 $/tonę, dziś jest to 720 $/tonę i wszystko wskazuję że będzie znacznie taniej. 

Widzimy że cena przełamała solidne wsparcie:

 

patrząc z dłuższej parspektywy, widzimy że cena ma gdzie spadać:

Widzimy tu piękny spodek i euforyczny wzrost ceny z ok. 300 $/tonę do 1300 $/tonę w 2 lata.

 

Co to może oznaczać ?

Wysoka cena towarów żywnościowych powodowała zamieszki w krajach Trzeciego Świata, obecnie można się spodziewać że sytuacja się ustabilizuje. Z Polskiego punku widzenia oznacza to osłabienie presji inflacynej, w szczególności inflacji widzianej przez ubogich. Z drugiej strony, stracą na tym te kraje, dla których export pszenicy jest istotną częścią gospodarki, np. Ukraina.

Patrząc w perspektywie, być może mamy do czynienia z globalnym odwrotem od surowców i spadek cen pszenicy jest elementem układanki.

 

W następnym odcinku

Uważnie przyglądam się wykresowi ChfPln, paliwa hossy budowlanej ostatnich lat. Kurs zbliża się do linni trendu i wkrótce sytuacja wyjaśni się na conajmniej kilka miesięcy.

Tagi: pszenica surwce


2008-09-07 10:25
 Oceń wpis
   

Wiele paradygmatów geo-ekonomicznych, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić podczas obecnej dekady, w tym tygodniu straciło na aktualności.

Zacznijmy od kwotowań pary EurUsd.

trend wzrostowy formował się w 2001 r. i zaczął się na dobre na początku 2002 r. Maksimum zostało osiągnięte w kwietniu 2008 r. Ten ponadsześcioletni trend został przełamany wyrażną czarną świecą w tym tygodniu. Kurs pary oparł się na pierwszym zniesieniu harmonicznym.

Trend został zakończony tytułowym pająkiem.

Surowce

W tym tygodniu niektóre towary, liderzyi hossy, która zaczęła się dokładnie dekadę temu, poprzelamywały wsparcia harmoniczne. Zacznijmy od ropy:

Następnym wyrażnym wsparciem jest następne zniesienie harmoniczne i jednocześnie obszar konsolidacji z zimy ubiegłego roku. Wskazywałoby to na powrót do dwucyfrowej ceny ropy.

Kolejnym surowcem, który przełamał wsarcie harmoniczne jest miedź:

Tutaj trend zaczął się, podobnie jak tren na eurodolarze, na początku 2002 r. Linia, którą narysowałem nie jest do końca linią trendu, ale została przebita luką bessy 3 tygodnie temu, więc ma jakieś znaczenie prognostyczne. W tym tygodniu zostało przebite, luką bessy, pierwsze zniesienie harmoniczne.

 

Czego można oczekiwać ?

Przełamaniu ważnych wsparć towarzyszy zamykanie pozycji carry-trade na dolarze a tym samym spadek cen wszystkich towarów kwotowanych w USD. Ten proces może doprowadzić  do przełamania ważnych wsparć na innych towarach i dalszej lawiny zamykania pozycji carry-trade. W kolejce czekają towary rolne na których formują się fiury RGR.

 Wracając do naszej pary EurUsd. Czy to rzeczywiście zmiana paradygmatu, czy głęboka korekta, jak w 2005 r. ? Z przedstawionych wykresów nie można tego jednoznacznie powiedzieć. Wtedy dolar nie był jeszcze paliwem carry-trade więc wrost USD nie wywoływał lawiny zamykania tych pozycji.

 

 

 

 

Tagi: eurodolar ropa miedź


2008-09-06 12:48
 Oceń wpis
   

Witam wszystkich.

Na tym blogu zamierzam umieszczać wykresy, które dają ciekawe sygnały techniczne. Na wstępie mała uwaga: wykresy są skalowane do szerokości 450 punktów i są słabo czytelne. Klikając na rysunek można je zobaczyć w oryginalnej szerokości 800 punktów.

W czwartek i piątek Wig20 widziany w dolarach przełamał ważne wsparcie. Napierw przyjrzyjmy się wykresowi Wig20usd w dłuższej perspektywie:

 

Wykres ten wygląda bardzo elegancko, choć jest wydawałoby się, złożeniem dwóch koślawych wykresów: wig20 i UsdPln. Są i liczne odbicia od lini drendu jak i od zniesień harmonicznych.

W styczniu nastąpiło przełamanie trendu wzrostowego i zaczął się trend boczny. Nie ma jeszcze mowy o bessie, aczkolwiek formuje się figura RGR. Za sprawą rosnącej złotówki wykres ten nie ma nic z dramaturgii np. mWig40. W skład wig20 wchodzi np. KGHM, a cena miedzi biła rekordy jeszcze na początku lipca.

 

 

Na wykresie dziennym widzimy czytelną formację RGR trwającą półtora roku. Narysowałem trzy hipotetyczne linie wsparcia szyi. Pierwsza to tylko ostrzeżenie, środkowa to linia patrząc tylko na zamknięcie, trzecia to najniższa jaką się dało pociągnąć. Nienarysowana linia drugiego wsparcia harmonicznego jest na wysokości ok 1075 -- poziom otwarcia luką bessy.

Co to oznacza i czego można się zpodziewać ?

Zawsze można się spodziewać że sygnał zostanie zanegowany. Ten scenariusz uważam za raczej mało prawdopodobny, gdyż po pierwsze formacja jest bardzo wyrażna a dodatkowo od zamknięcia giełdy złotówka dalej osłabiła się do dolara, sytuacja techniczna na miedzi też wygląda raczej spadkowo.

Można przewidywać zakres spadków w okolice kolejnych zniesień harmonicznych czyli 920 lub 770. Ta druga opcja wygląda bardziej realistycznie -- ładnie będzie się z RGR komponowała.

Osobne pytanie na które trudno w tym momencie zlaleźć odpowiedż to podział spadków mędzie Wig20 a UsdPln.

 

 

Tagi: wig20 dolar