O mnie
 
Ideą tego blogu jest przedstawienie długoterminowych trendów i procesów na rynkach kapitałowym, towarowym i walutowym. Szczególny akcent jest położony na powiązania między tymi rynkami.
Najnowsze komentarze
 
2017-08-21 13:11
Monika1243 do wpisu:
Przeprowadzka
Szkoda, że się przeprowadziłeś z tego bloga, miał dobrą historię. To dzięki tobie zaczęłam[...]
 
2016-07-22 20:37
magowsicka do wpisu:
Co zrobi FED ?
ja uważam że super sposoby na dodawanie statystyk do wordpress opisany jest w tym poradniku[...]
 
2016-01-10 14:49
synonim nielogo do wpisu:
Pora na Świętego Mikołaja
jak tam zyski na opcjach call na S&P500 ze Strikem 2100 i 2200? Naprawdę trzeba być[...]


Kategorie Bloga
 
Ogólne
 
Ulubione
 
Wykres Tygodnia

wykresyGieldowe

2009-08-31 18:32
 Oceń wpis
   

Dzisiaj ropa przebiła linię rozpoczętego ponad pół roku temu trendu wzrostowego. Jest to trzecie podejście w ciągu ostatniego miesiąca, poprzednie dwa razy udało się tę linię wybronić mocną sesją wzrostową.

 

 

Jeżli linia trendu zostanie trwale przełamana, wtedy możliwe jest uformawanie podwójnego szczytu. Z tą formacją będziemy mieli do czynienia w przypadku spadku ceny ropy poniżej linni szyi na poziomie około $60. Będzie to sygnałem do dalszych spadkow w okolice $45 – $50 Przy okazji, całość ładnie układa się na siatce zniesień harmonicznych całego, półrocznego ruchu wzorostowego.

Jeżeli ropa pozostanie tania przy rosnącej giełdzie, może to oznaczać, że obecna hossa będzie bliższa tej z lat 90-tych niż z obecnej dekady.

Tagi: giełda, inwestowanie, surowce


2009-08-28 14:50
 Oceń wpis
   

W raportach kwartalnych największe banki pokazały odpisy z tytułu kredytow gotówkowych. Banki zasugerowały też, że będą ograniczały udzielanie tych kredytow.

Suma kredytow konsumpcyjnych w Polsce, na podstawie danych NBP, od stycznia 2006 do czerwca 2009 przedstawiona jest na wykresie. Za kredyty konsumpcyjne uznałem sumę trzech kolumn kredytów: na rachunku bankowym, karcie kredytowej oraz pozostałe kredyty. Warto wspomnieć, że kredyty konsumpcyjne, w odróżnieniu od hipotecznych udzielane są w złotówkach.

 

 

Widzimy, że suma kredytów więcej niż podwoiła się, z kwoty 64 mld zł w styczniu 2006 do 147 mld zł w czerwcu 2009. Obecnie zadłużenie konsumpcyjne stanowi ponad 14% rocznego PKB a przyrost w ciągu ostatniego roku wynosił ponad 3% PKB. Dla porównania, w USA zadłużenie konsumpcyjne sięga 17% PKB i w ciągu trzech kwartałów spadło o 80 mld dolarów.

Kolejny wykres przedstawia dynamikę zadłużenia rok do roku. Jak widzimy dynamika ta osiągnęła szerokie maksimum w 2008 roku na poziomie 35% r/r, i wraz z rozpoczęciem się globalnego credit-crunchu jesienią 2008 zaczęła spadać. Trzeba jednak podkreślić, że w Polsce o żadnym credit-crunch nie może być mowy, zadłużenie cały czas przyrasta w astronomicznym tempie 25% rocznie.

 

 

Przyrost dokładniej widać na kolejnym wykresie, ktory przedstawia kwotowo przyrost zadłużnia kwartałami. Jak widzimy największy przyrost był w II i III kwartale 2008 r.  sięgający 10 mld zł kwartalnie. Obecnie przyrost ten ustabilizował się na poziomie 5.7 mld zł kwartalnie.

 

 

Zaużmy, że banki tak jak obiecują ograniczą akcję kredytową. Można powiedzieć – skonczy się życie na kredyt. Ale nie tylko. Ludzie, którzy zaciągają kredyty konsumpcyjne nie robią tego w celu kolekcjonowania banknotów, te pieniądze są wydawane na towary i usługi. Gdy tego strumienia zabraknie, to zmniejszy się popyt na towary i usługi a zatem i na pracę. Wraz z końcem życia na kredyt skończyć się może też życie z własnej pracy …

Możemy próbować oszacować skalę problemu. Jeżeli przyrost kredytu zmniejszy się o 2 mld zł miesięcznie, i nie zostanie on niczym zastąpiony, to popyt na towary i usługi może oznaczać utratę pracy około 500 tyś osób.

Tagi: giełda, inwestowanie, kredyt, banki, wzost gospodarczy


2009-08-22 08:51
 Oceń wpis
   

Po pozbyciu się mniej zdecydowanych akcjonariuszy indexy podążyły na nowe roczne maksima.

 

 

W tym miejscy warto zwrócić uwagę na dwa drobne szczegóły. Po pierwsze, index S&P500 wyraźnie przebił ważny opór, drugie, 38%, zniesienie harmoniczne korygujące całą bessę. Jest to kolejny, obok złotego krzyża, sygnał techniczny mówiący, że zwyżki indexów to coś więcej niż "sucker's rally". Teraz index ma przed sobą trzecie, 50%, zniesienie harmoniczne, a przy okazji opór w postaci luki bessy (czy dokładniej luki wodospadu).

 

 

Druga ciekawstka to zachowanie ropy i dolara. Generalnei przez ostatnie kilka miesięcy ropa i giełda rosły krok w krok. Ostatnio widzimy, że ta prawidłowość zaczyna się chwiać. Choć sierpniowe szczyty na giełdzie są o ponad 5% wyższe niż czerwcowe, to ropa praktycznie nie ustanowiła nowych szczytów.

 

 

Jeżeli ten trend zostanie potwierdzony, może to oznaczać, że rodzący się nowy cykl gospodarczy nie będzie oparty o surowce. W skrajnym przypadku, może się to również oznaczać odwrót od gospodarek krajów wschodzących.

Tagi: giełda, inwestowanie, surowce


2009-08-15 19:22
 Oceń wpis
   

Zgodnie z tym co napisałem tyzień temu, indexy giełdowe realizują program konsolidacji wokół psychologicznie ważnych poziomów.

Tydzień temu napisałem, o krótkoterminowym przegrzeniu. Chiałbym tu pordkreślić słowo krótkoterminowym i przeanalizować przy okazji inne skale czasowe. Patrząc na oscylator RSI, który jest powszechną miarą wykupienia/wyprzedania, na świecach dniowych widzimy, że index rozpoczął już wędrówkę od wykupienia do wyprzedania. Prawdopodobną metodą będzie konsolidacja z długimi świecami, jak przez ostatnich parę dni.

 

 

Patrząc w szerszej perspekywie, na świecach tygodniowych, widzimy, że index jest dopiero w połowie drogi od wyprzedania do wykupienia.  Ten wykres sugerowałby, że średnioterminowy trend potrwać może jeszcze kilka miesięcy.

 

 

Najciekawiej sytuacja wygląda na świecach miesięcznych. Po pierwsze widzimy, że index jest cały czas bardzo mocno wyprzedany. Po drugie, że z podobnym wyprzedaniem i wybiciem, ostatni raz mieliśmy do czynienia w połowie lat siedemdziesiątych, przed 25 letnią hossa. Po trzecie, widzimy, że index obecnie walczy ze średnią 200-miesięczną.

 

 
Podsumowując


Obecny (poprzedni ?) kryzys od samego początku został okrzyknięty przez media kryzysem na skalę depresji lat 30-stych. Osobiście widzę dużo podobieństw z kryzysem lat 70-tych, w szczególności poprzedzający go boom surowcowy oraz krajów wschodzących. Jeżeli to porównanie jest trafne, jesteśmy być może cały czas w okolicach okazji inwestycyjnych jakie tarafiają się raz na pokolenie.

Na koniec mała zagadka dla czytelników. Ostatnio nowe wpisy pojawiają się coraz rzadziej.  Z jakim indexem giełdowym można wiązać częstotliwość wpisów ? Dla ułatwienia dodam, że pisłem o tym indexie na przełomie 2008/2009 r.

Tagi: giełda inwestowanie, oscylatory


2009-08-07 08:41
 Oceń wpis
   

Po zanegowaniu formacji RGR główny index giełdowy S&P 500 wzrósł w ciągu trzech tygodni o ponad 10%. Obecnie index dotarł do psychologicznej granicy 1000 punktów i można mówić o krótkoterminowym przegrzeniu. Wyraźne wykupienie (wartości powyżej 80%) pokazuje oscylator RSI i zaczyna on powoli spadać.

 

kliknij by powiększyć

 

Z jednej strony, na początku trendu, oscylatory warto traktować trochę z przymróżeniem oka ale z drugiej, korekta w okolice co najmniej średniej 20-sto dniowej (czerwona linia) zmniejszyłaby poczucie przegrzania.

Waluty

Po półrocznej przerwie zacznę chyba powoli wracać do tematu walut. Na końcu stycznia mówiłem o korekcie pary USDPLN w okolice 2.9 i obecnie ten cel jest zrealizowany. Widzimy też, że na wykresie pojawił się sygnał wyprzedania dolara.

 

kliknij by powiększyć

 

Wkrótce, średnioterminowy trend na tej parze może się odwrócić. Generalne umocnienie dolara może być pod hasłem "Ameryka wyszła już z kryzysu i zaczyna podnosić stopy procentowe a Europa jeszcze nie". Specyficzne osłabienei złotówki może mieć coś wspólnego z rządowymi operacjmi walutowymi związanymi ze środkami unijnymi. W ciągu najbliższego miesiąca-dwóch coś zacznie się klarować, zarówno w kwestii dalszego trendu jak i rolowania środków unijnych.
 

Tagi: giełda, waluty, inwestowanie