O mnie
 
Ideą tego blogu jest przedstawienie długoterminowych trendów i procesów na rynkach kapitałowym, towarowym i walutowym. Szczególny akcent jest położony na powiązania między tymi rynkami.
Najnowsze komentarze
 
2017-08-21 13:11
Monika1243 do wpisu:
Przeprowadzka
Szkoda, że się przeprowadziłeś z tego bloga, miał dobrą historię. To dzięki tobie zaczęłam[...]
 
2016-07-22 20:37
magowsicka do wpisu:
Co zrobi FED ?
ja uważam że super sposoby na dodawanie statystyk do wordpress opisany jest w tym poradniku[...]
 
2016-01-10 14:49
synonim nielogo do wpisu:
Pora na Świętego Mikołaja
jak tam zyski na opcjach call na S&P500 ze Strikem 2100 i 2200? Naprawdę trzeba być[...]


Kategorie Bloga
 
Ogólne
 
Ulubione
 
Wykres Tygodnia

wykresyGieldowe

2013-08-31 12:21
 Oceń wpis
   

Kluczowym faktem technicznym jest wybicie się indeksu S&P500 z wieloletniego boczniaka. Ten boczniak rozpoczął się wraz z nowym tysiącleciem u szczytu optymizmu dot.com. Drugi szczyt zbiegł się ze szczytem optymizmu rynków peryferyjnych, w tym z Polską hossą pokoleniową. Teraz nastąpiło wybicie.

 

 

Dzisiejszy wykres ma większe rozmiary. Pierwszy spadek ze szczytu potwierdzony jest przebiciem średniej 20-sto miesięcznej. Podobnie jest w przypadku drugiego szczytu. Sytuacja robi się ciekawa od dna w 2009 oku. Po pierwsze, indeks formalnie wybił się dołem, co był jednak fałszywym wybiciem i skończyło się dynamicznym powrotem do środka kanału. Drugie fałszywe wybicie dołem było w 2011 roku, gdzie indeks na chwile spadł poniżej średniej 20-sto miesięcznej, choć średnia 10-cio miesięczna nie wyrysowała pocałunku śmierci. Te dwa wydarzenia zapewniły solidne odleszczenie i są silnymi sygnałami długotrwałego wzrostu.

Jak wygląda naturalny scenariusz ?


Po wybiciu się w długiego boczniaka konieczne jest przetestowanie od góry dawnych szczytów. Naturalny jest ruch w kierunku poziomu 2000 a potem miękka bessa ze spadkiem w kierunku 1530, z prawdopodobnym naruszeniem poziomu 1500. Po przetestowaniu tego poziomu następuje wieloletni wzrost w okolice, przyjmijmy umownie 3000.

Jaki jest scenariusz ekonomiczny tego scenariusza technicznego ?


Do tej pory paliwem wzrostu było bezinflacyjne ożywienie gospodarcze. Powoli zaczyna się ono przeradzać w ożywienie z powrotem do naturalnej kreacji pieniądza poprzez kredyt hipoteczny. Gdy naturalna kreacja pieniądza powróci, FED będzie musiał zaprzestać luzować, co będzie naturalnym paliwem miękkiej bessy.

Zauważmy, że po tych wydarzeniach, gospodarka USA będzie bardzo dobrze skonsolidowana, jak Niemiecka po reformach 2002-2010. Na rynku będzie też około siedmiu roczników, a więc prawie 30 mln ludzi, którzy chcą wejść pełną gębą w dorosłe życie i American Dream.  Oznacza to potencjał kreacji pieniądza na około 10 mln * 300 tyś = 3 000 mld usd. Podobną sytuację, w trochę mniejszej skali, przeżywaliśmy w Polsce w latach 2004-2008.

Paliwem, w dosłownym sensie, będzie gaz i ropa łupkowa. Tańsza energia będzie też motywacją do przenoszenia produkcji do USA. Kolejnym motywem do powrotu produkcji blisko klienta będzie zrozumienie przez nową falę managerów zalet produkcji just-in-time i wagi elastyczności działania a nie odcinkowego cięcia kosztów.
 

Tagi: giełda, inwestowanie


2013-08-28 19:09
 Oceń wpis
   

W wakacyjnym nastroju chciałem napisać o wybiciu się S&P500 z 10-cio letniegi boczniaka, i o nadchodzącym nowym wspaniałym świecie. Chciałem napisać o nadwyżce budżetowej w Niemczech, i że na Renem ludziom powoli się we łbach przewraca od dobrobytu.

Muszę jednak napisać o Wig20usd. Indeks cały czas pozostaje w obszarze zacienienia czarnymi krukami (wykresygieldowe.bblog.pl/wpis,trzy;czarne;kruki,93875.html). Dodatkowo, ostatnio widzimy 3 czarne kruki w wersji dziennej. Poprzednim razem, w czerwcu, po takim sygnale była konkretne wyprzedaż. Tym razem pewnie nie będzie takiego dramatu, ale i tak może kołysać, szczagólnie, że obligacje też pokazują odwrót od tej części świata.

 

Tagi: giełda, inwestowanie