O mnie
 
Ideą tego blogu jest przedstawienie długoterminowych trendów i procesów na rynkach kapitałowym, towarowym i walutowym. Szczególny akcent jest położony na powiązania między tymi rynkami.
Najnowsze komentarze
 
2017-08-21 13:11
Monika1243 do wpisu:
Przeprowadzka
Szkoda, że się przeprowadziłeś z tego bloga, miał dobrą historię. To dzięki tobie zaczęłam[...]
 
2016-07-22 20:37
magowsicka do wpisu:
Co zrobi FED ?
ja uważam że super sposoby na dodawanie statystyk do wordpress opisany jest w tym poradniku[...]
 
2016-01-10 14:49
synonim nielogo do wpisu:
Pora na Świętego Mikołaja
jak tam zyski na opcjach call na S&P500 ze Strikem 2100 i 2200? Naprawdę trzeba być[...]


Kategorie Bloga
 
Ogólne
 
Ulubione
 
Wykres Tygodnia

wykresyGieldowe

2015-10-11 14:35
 Oceń wpis
   

O losach polskiej giełdy zdecydują te dwie grupy społeczne, czy lepiej pisząc, to jak bardzo obecna i przyszła władza im ulegnie. Najgorsze jest w tym wszystkim to, że co zrobi przeszły parlament naprawdę trudno przewidzieć.

Zacznijmy od górników. W 2010 roku świat został zalany tanim gazem z łupków, a cztery lata później tanią ropą z łupków. Od 2010 roku cena węgla zaczęła się obsuwać ze szczytu w okolicy 130 usd do obecnej ceny 50 usd. (cena węgla nie jest kwotowana na giełdzie i nie chcę tu wklejać niesprawdzony wykresów, ale wiele można znaleźć pytając google). Obecnie możemy się spodziewać, że ceny albo się utrzymają, albo będą dalej spadały. Takie są fakty.

Teoretycznie, nie powinno nas to tutaj obchodzić, Bogdanka ma 1% udział w WIG-u 20 a JSW jest generalnie malutką (już) spółką. Teoretycznie moglibyśmy powiedzieć, że górnicy, podobnie jak krusowcy doją państwo, ale z giełdą ma to niewiele wspólnego. Problemami górników zarażone zostały jednak spółki energetyczne i banki. Przykładowo, JSW wyemitowała obligacje, by od Kompani Węglowej kupić  jakąś kopalnię, by KW miała z czego wypłacić czternastki, osiemnastki, deputat i ołówkowe. Teraz jeden bank wypowiedział kredyt. Pozostałe banki, które mają większościowego udziałowca w postaci Skarbu Państwa tego oczywiście nie zrobią – ale te obligacje nie zostaną spłacone. Banki zostały zarażone. Dalej, aktywa KW zostały przeniesione do funduszu TF Silesia, który został dokapitalizowany akcjami spółek energetycznych. Czyli mamy sypacza – trzeba wypłacić pensje, sypiemy PGNiG, trzeba wypłacić trzynastki, sypiemy PGE. Pieniądze idą w czarną dziurę.

Mamy trzy drogi. Droga numer jeden to dalsze wrzucanie pieniędzy, ze wszystkich możliwych źródeł. W najgorszym przypadku może to doprowadzić do problemów wypłacalności spółek energetycznych (czyli 15% dużego WIG-u) oraz banków. Ta droga wydaje się niestety obecnie najbardziej prawdopodobna.

Droga numer dwa, to finansowanie kopalni tylko z kieszeni podatnika, a nie inwestorów. Ta droga też jest możliwa, dla inwestorów będzie ona lepsza, ale dla państwa gorsza. Jest jeszcze trzecia droga, zakrzaczona i kamienista – uznanie, że górnicy są takimi samymi ludźmi jak wszyscy inni. Oznacza to, że kopalnie muszą przystosować się do obecnej ceny węgla, zamknąć nierentowne obiekty lub zautomatyzować. Oznacza to też ponowne włączenie górników do normalnego systemu ubezpieczeń społecznych – emerytura w wieku 67 lat. Jak każdy inny człowiek.

Teraz frankowcy. Czytając fora frankowców np. Stop Bankowemu Bezprawiu (dawniej: Wolność dla Kredytów, Wolność dla Marzeń)  klaruje się obecnie pogląd, że mają oni kredyty złotówkowe, oprocentowane liborem (!). Mamy tu stałą ewolucję. Najpierw było ograniczenie spreadu, potem, wersja kredytu złotówkowego (oprocentowanego wiborem) z podziałem strat 50/50, potem 90/10. Teraz jest że kredyt jest złotówkowy, ale oprocentowany liborem. Za pół roku będzie chyba, całkowite umorzenie kredytu i auto od banku za straty nerwów.

Jakiekolwiek masowe przewalutowanie kredytów to bardzo niebezpieczna operacja, jeżeli nie będzie pełnej współpracy NBP. Nawet uczciwe przewalutowanie, czyli po obecnym kursie i zamiana kredytu na złotówkowy niesie ze sobą ogromne ryzyko – trzeba znaleźć 200 mld zł złotówkowych oszczędności. Sprawa frankowców to nie tylko kwestia prawie bankructwa banków, ale ryzyko kryzysu walutowego.

Pytanie, czy ktoś pochyli się nad tym 2 milionowym elektoratem. Przyjmuję tutaj 0.5 mln kredytów plus najbliższą rodzinę. Platforma w porę zorientowała się, że opcja 90/10 nie zadowoli kredytobiorców a poważne rozwścieczy resztę elektoratu. PiS chyba też to rozumie, po szumnych zapowiedziach z prezydenckiej kampanii wyborczej, temat ucichł. PiS chyba rozumie, że frankowi kredytobiorcy i tak nie będą z żadnego rozwiązania zadowoleni (może poza uznaniem kredytu za złotówkowy oprocentowany liborem) a wielu wyborców PiS uzna to za pomaganie ludziom znacznie bogatszym od nich. Przewalutowanie po historycznym kursie będzie wywłaszczeniem, co skończy się dużymi odszkodowaniami dla banków.

Mamy więc dwie bomby i trwający od 2007 roku trend spadkowy na indeksie wig20usd. Dla inwestorów najlepsze byłoby odpalenie bomb i nowy trend wzrostowy rodzący się na spalonej ziemi. Dla zwykłych obywateli, i długoterminowych perspektyw, lepsze byłoby sprawiedliwe rozwiązania – uznanie górników jak i frankowców za normalnych ludzi.
 

Tagi: giełda, inwestowanie

Komentarze

2015-10-19 20:10:41 | 90.156.56.* | Programista J2EE
Re: Górnicy i frankowcy [0]
Ja jako frankowicz się zgadzam na uznanie za normalnego człowieka.
Chciałbym aby te cuda się skończyły, abym mógł uczciwie zapracować na spłatę
kredytu oraz zaciągnięcie nowych. skomentuj
2015-10-14 08:59:35 | 83.238.26.* | Heneik
Re: Górnicy i frankowcy [1]
"Dla zwykłych obywateli, i długoterminowych perspektyw, lepsze byłoby sprawiedliwe
rozwiązania – uznanie górników jak i frankowców za normalnych ludzi. "

Dobrze powiedziane, do tej pory pomoc szła na wypłaty trzynastek siedemnastek etc.
boo się komuś należy a to, że dalej w górnictwie jest bryndza to nawet samych
zainteresowanych nie obchodzi. Zdaje się, że tylko prywatyzacja mogłaby postawić
kopalnie na nogi ale na to się nie godzą, bo to niesprawiedliwe...
Socjalizm pełną gębą. skomentuj
2015-10-20 21:55:34 | 89.72.71.* | lego75
o losach gpw zadecyduje kapitał zagraniczny lub krajowy :-) skomentuj